Eesti füüsikaolümpiaad

Jooksev info, ülesannete arhiiv, õppematerjalid

Põhja- ja Baltimaade olümpiaad

| Comments

Sel nädalal toimus Tallinnas 15. Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaad, millest võtsid osa kokku 64 parimat füüsikatundjat Soomest, Rootsist, Lätist ja Eestist.

Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaad on jätk Eesti-Soome maavõistluse pika-ajalisele traditsioonile, mis on alguse saanud soovist ühiselt välja valida võistkonnad rahvusvahelisele füüsikaolümpiaadile. Ühtlasi täidab see treeningvõistluse rolli, kus ülesannete raskusaste vastab rahvusvahelisele olümpiaadile ning lahendamiseks vajalikud teadmised võivad kohati väljuda kooli õppekava raamest. Kolme päeva sisse mahtus kaks viie-tunnist ülesannete lahendmise vooru, ekskursioon Tallinna vanalinnas, orienteerumisvõistlus Tallinna tehnikaülikooli lähiümbruses ning Energia avastuskeskuse külastus.

Võistluse võitis Matias Arola Soomest, talle järgnesid Taavet Kalda (Tallinna Reaalkool, 12. kl, õp Toomas Reimann) ja Kaarel Hänni (Tallinna Reaalkool, 12. kl, õp Toomas Reimann) Eestist. Nemad kolm tunnistati olümpiaadi kuld-auhinna vääriliseks. Eesti parimana sai Taavet Kalda eriauhinnana Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi 500-eurose uurimisstipendiumi, mille andis üle insituudi juht Urmas Nagel. Kaarel Hänni sai Robert Kitt’i välja pandud Benoit Madelbroti stipendiumifondist 300-eurose auhinna.

Lisaks kolmele kuld-auhinnale jagati välja ka 9 hõbe-auhinda ja 13 pronks-auhinda. Eesti õpilastest võitsid hõbe-auhinna Richard Luhtaru (Hugo Treffneri Gümnaasium, 10. kl, õp Siim Oks), Konstantin Dukatš (Narva Keeltelütseum, 9. kl, õp Aleksander Tšerkašin), Kaarel Kivisalu (Tallinna Reaalkool, 9. kl, õp Mart Kuurme) ja Paul Kerner (Tallinna Tõnismäe Reaalkool, 12. kl, õp Tamara Jevsejeva). Neist igaüks sai autasuks 175-eurose Benoit Mandelbroti stipendiumi. Pronks-auhinna teenisid Eesti õpilastest välja Eva-Maria Tõnson (Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. kl, õp Madis Reemann), Roman Oleinik (Narva Pähklimäe Gümnaasium, 11. kl, õp Mikhail Emeljanov) ja Hannes Kuslap (Hugo Treffneri Gümnaasium, 10. kl, õp Siim Oks).

Viis parimat Eesti õpilast (Taavet Kalda, Kaarel Hänni, Richard Luhtaru, Konstantin Dukatš ja Kaarel Kivisalu) on arvatud nii maikuus Eestis toimuva esimese Euroopa füüsikaolümpiaadi kui ka suvel Indoneesias toimuva rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi Eesti võistkondadesse. Kuna rahvusvaheline füüsika- ja matemaatikaolümpiaad kattuvad ajaliselt, võib juhtuda, et mõned võistkonda valituist pääsevad ka matemaatikaolümpiaadi võistkonda ning otsustavad viimase kasuks. Seetõttu nimetame ka võistkonna varuliikmed: Paul Kerner ja Eva-Maria Tõnson.

Stipendiumisaajad on dokumenteeritud žürii otsuses.

Võistluse detailsed tulemused on esitatud siin tabelis. Võistluse eelnevate aastakäikude ülesanded, lahendused, tulemused jms on leitav Jaan Kalda hallatavalt olümpiaadilehelt.

Fotomeenutusi olümpiaadist saab näha siit galeriist.

Videomeenutus olümpiaadist:

Comments